V rámci projektu NutriBee výzkumníci z Institutu Julia Kühna zkoumali, kde a v jaké koncentraci se vyskytují rezidua fungicidů ve včelstvech po aplikaci například na polích s řepkou olejkou. Cílem bylo zjistit, zda na cestě od včely létavky k včelímu plodu a medu existují faktory, které mají tendenci vést k ředění nebo koncentraci reziduí. Výsledky studie byly zveřejněny ve vědeckém časopisu Current Biology. Institut o tom informoval v tiskové zprávě.
„Předchozí studie vždy prokázaly pouze to, že ve včelích produktech lze zjistit rezidua pesticidů. Vždy však byly zkoumány pouze jednotlivé složky, tj. pouze pyl, pouze med, pouze larvy, ale ne všechny zastávky podél celé přenosové cesty od správné aplikace přípravku na ochranu rostlin na poli až po včelstvo,“ vysvětluje Dr. Silvio Erler z Institutu Julia Kühna. Vědec koordinoval celostátní polní pokus na pěti místech. Běžný přípravek na ochranu rostlin obsahující fungicidní účinné látky boskalid a pyraklostrobin byl aplikován v souladu s pokyny výrobce a pravidly správné zemědělské praxe. Vzorky byly následně odebírány a analyzovány podél transportní cesty v pevně stanovených časových intervalech, tj. od krmných rostlin na poli, přes včely létavky, uskladněný pyl a nektar, včely krmičky, krmnou kašičku pro larvy a nakonec v samotných larvách. Všechny vzorky byly analyzovány na přítomnost reziduí, uvádí tisková zpráva.
Koncentrace reziduí klesaly
Na jedné straně bylo zjištěno, že koncentrace reziduí v průběhu času klesají. Na druhou stranu výzkumníci také pozorovali pokles v cestě přenosu z jedné matrice do druhé: Nejvyšší koncentrace byly naměřeny v rostlinách řepky, zatímco v krmné kašičce pro larva a v larvách samotných byly zjištěny pouze stopy. „Zvláště nás zaujala filtrační funkce, kterou zřejmě plní včely krmičky, jež larvám poskytují potravu,“ vysvětluje Karoline Wüppenhorstová, která v rámci projektu NutriBee píše doktorskou práci.
Zdroj: https://uroda.cz/vcely-krmicky-filtruji-rezidua-pesticidu/