ČERVEN V ROZKVETLÉM KVĚTINOVÉM KALENDÁŘI

Červen je nejen pro zahrádkáře a milovníky květin tím nejkrásnějším měsícem v roce. Všude kolem nás rostou krásné barevné květy – na zahrádkách i na loukách, podél cest i u potoků. Vnímáme všechny barevné tóny od bílé a žluté po červenou až tmavě modrou a fialovou. 

Trvalky kvetoucí na zahrádkách v červnu
Na našich zahradách právě začínají kvést růže (Rosa), aby kvetly dlouho a vydatně, přihnojíme je. Použít můžeme hnojivo na list, které je určeno i pro tvorbu dalších květů. Jestliže jsme však na růžích našli padlí – pravidelně je (vždy jen ke kořenům) zaléváme přírodním fungicidem z přesličky.
Pivoňkám (Paeonia) začínají těžknout stonky – jak by ne, vždyť nesou velké krásné plné květy. Aby se nezlomily, včas je vyvážeme k opoře. Po odkvětu odstraníme semeníky, pivoňky se nebudou zbytečně vysilovat.
K neúnavně kvetoucím trvalkám patří i nenáročné denivky (Hemerocallis), které jsou ozdobou každé zahrádky. Na každém stonku může být až dvacet květů – každý z nich však kvete jen jeden den. A některé začínají kvést právě v červnu.
Svými květy nás v tomto měsíci potěší barevné svícny vytrvalé lupibny čili vlčího bobu (Lupinus), které dříve za dob našich babiček zdobily každou zahrádku. Pokud je včas po odkvětu sestřihneme, dočkáme se nového opětovného kvetení.
Zajímavým tvarem květů každého určitě zaujme hledík (Antirrhinum), jenž rozzáří zahradu veselými barvami v mnoha barevných odstínech.
Ale náš výčet zdaleka nekončí, nemůžeme zapomenout například na zvonky (Campanula), kosatce (Iris), orlíčky (Aquilegia), vrbiny (Lysimachia), máky (Papaver), náprstníky (Digitalis), třapatky (Rudbeckia)…

Kvetoucí dřeviny
Pozadu nezůstávají ani okrasné keře a dřeviny, ty také zdobí červnovou zahradu. Potěší nás určitě rozkvetlé pustoryly (Philadelphus), které lákají i svou vůní. Tento půvabný keř bývá také často označován pod názvem „jasmín“ je téměř celý pokryt množstvím bílých květů.
Nenáročná je žlutě kvetoucí mochna křovitá (Potentilla fruticosa).
Čím dál víc obdivovatelů, a tedy i pěstitelů získává latnatec nebo také zpododěr (Ceanothus), který patří k nejkrásnějším, opravdu modře kvetoucím keřům.
K dekorativním keřům patří tavolník (Spiraea) – vybrat si můžeme z mnoha několika druhů, je zcela nenáročný.
A pomalu už začínají rozkvétat také nádherné hortenzie (Hydrangea). Jejich bílé a růžové květy začnou při odkvětu zelenat, červené hnědnout a modré šednout a zelenat. Jakmile květenství částečně či úplně změní barvu a je dostatečně pevné, můžeme je odstřihnout a usušit.

Jak podnítit další kvetení trvalek
Aby trvalky znovu kvetly – většině z nich prospěje odstříhávání květů již odkvetlých. Jinak by se zbytečně vysilovaly tvorbou semen. Mnohé bohatě kvetoucí trvalky můžeme „donutit“ k opětovnému rozkvětu řezem. Platí to zejména u ostrožek, kopretin, kohoutků, kuklíků, vlčího bobu, turanu… Sestřih hned po rozkvětu prospívá a zajistí kvetení na další léta vratiči (Tanacetum). Po hlubokém sestřihu trsy rozdělíme a rozsadíme. Po odkvětu potřebuje sestřih také ostrožka (Consolida regalis) – provádíme ho asi 30 cm nad zemí. Hluboký sestřih (přímo nad zemí) svědčí i mákům (Papaver). U rudbekie čili třapatky (Rudbeckia), ale i u plaménky (Phlox) nebo krásnoočka (Coreopsis) můžeme prodloužit dobu květu, pokud ještě před tvorbou poupat zkrátíme část stonek asi o 10 cm. Nezkrácené stonky pak pokvetou normálně a ty zkrácené vytvoří postranní výhony a začnou kvést až tak o tři týdny později.

Zdroj:https://zahradkaruvrok.cz/2022/06/cerven-v-rozkvetlem-kvetinovem-kalendari/

 
 

Odebírat novinky

souhlasím s GDPR