Jak je na tom životní prostředí v ČR

Stav životního prostředí v České republice je 5. nejhorší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků čtvrtého pilíře Indexu prosperity Česka. Nejhoršího výsledku ze všech států dosáhlo ČR v podílu půdy postižené suchem. Českým lesům se také nedaří zachytávat emise oxidu uhličitého.

Index hodnotil stav životního prostředí podle 14 indikátorů. Česká republika se v konečném hodnocení umístila na 23. místě, tedy pátá od konce. Hůře dopadlo pouze Irsko, Řecko, Lucembursko a Kypr. Naopak v čele žebříčku je Švédsko, následované Portugalskem a Francií.
Problémem přitom nejsou jen vysoké emise skleníkových plynů, ale i dalších látek a pevných částic. To má vliv mimo jiné na zdraví obyvatel. Ročně v Česku zemře 31 lidí na 100.000 obyvatel právě kvůli špatné kvalitě vzduchu, uvádí analýza. Pro srovnání, ve Finsku jsou to jen 3 úmrtí.

Podle indexu má ČR nejvyšší podíl půdy postižené suchem v celé evropské sedmadvacítce. Nedostatek vláhy spolu s vlnami extrémních veder se projevuje i ve stavu lesů a jejich schopnosti snižovat množství oxidu uhličitého v ovzduší. Kůrovcová kalamita u nás způsobila, že naše lesy a orná půda neabsorbují CO2, ale naopak jej produkují. V tomto ukazateli jsme podobně jako v případě sucha na posledním místě v EU. Zatímco ve Švédsku dokážou lesy a půda absorbovat 35 milionů tun ekvivalentu CO2, u nás naopak jejich obhospodařováním dochází k vypouštění 14 milionů tun skleníkových plynů do atmosféry.

Lépe si Česko stojí v emisích z dopravy, které jsou pod evropským průměrem. Ačkoli se ČR v jednotlivých indikátorech indexu umisťuje spíše na chvostu, v některých případech naopak stojí v čele unijních zemí. Podle posledních dat evropského statistického úřadu Eurostat Česká republika dlouhodobě investuje do ochrany životního prostředí třetí nejvyšší podíl hrubého domácího produktu.


Zdroj: ČTK

 
 

Odebírat novinky

souhlasím s GDPR