Lesy ČR letos čekají zisk 70 mil.Kč, dvoumiliardová ztráta nebude

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) letos čeká zisk na úrovni 70 milionů korun. Dostat výsledek do plusu pomohou státní příspěvky. Na hospodaření a kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kalamity by měl stát firmě poslat 2,25 miliardy korun. Původně podnik v koncepci hospodaření počítal s tím, že kvůli kůrovcové kalamitě letos utrpí ztrátu až 1,9 miliardy korun.

Hospodářské výsledky podniku podle mluvčí nadále negativně ovlivňují nízké ceny dříví a prodej dříví horší kvality z kůrovcových těžeb. Na podnik dopadá i růst nákladů na pěstební činnost.

Plusově pak hospodaření každoročně vylepšuje prodej nepotřebného majetku, který by měl být letos na úrovni 125 milionů korun a neměl by být odlišný od minulých let. "Prodej majetku po odečtení zůstatkové ceny ve výši 15 milionů korun tvoří hospodářský výsledek z prodeje majetku 110 milionů korun," uvedla mluvčí.

Kůrovcová kalamita na hospodaření státního podniku negativně dopadá třetím rokem po sobě. Loni se hospodaření podniku propadlo do ztráty 790 milionů korun. V roce 2018 měl podnik zisk 70 milionů korun. Mezi lety 2010 až 2017 se přitom roční zisky Lesů ČR pohybovaly v řádech miliard korun, v roce 2017 profit činil 3,08 miliardy korun.

Podnik letos v lednu začal poprvé v historii používat ke svému financování úvěr. Přistoupit k němu musel proto, že v letech 2013 až 2018 své volné peníze v souhrnu za téměř 32 miliard korun postupně odvedl do státního rozpočtu.

Zdroj: SILVARIUM

 
 

Odebírat novinky

souhlasím s GDPR