Svárovská alej na Boskovicku desátou Alejí roku

"Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu," říká se v mottu soutěže Alej roku, kterou již desátým rokem pořádá sdružení Arnika. Vítězkou ročníku 2020 se stala Svárovská alej, jedna z posledních svého druhu na Boskovicku. Je dlouhá 600 metrů, tvoří ji osmdesát lip, z nichž padesát má jít k zemi. Organizátoři doufají, že úspěch v anketě ji pomůže zachránit. Stromy byly vysazeny zřejmě v roce 1920 v rámci celonárodní výsadby Stromů svobody. Alej je dlouhá 600 metrů a vytváří skutečnou krajinnou dominantu. Je zeleným chrámem uprostřed polí a vymýcených kopců. Je jednou z posledních velkých alejí na Boskovicku.

O jubilejní desátý titul ankety Alej roku soutěžilo 132 stromořadí ze všech krajů České republiky. Hlasování se účastnilo sedm tisíc lidí. 

Cílem ankety Alej roku je přitáhnout pozornost lidí k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Podle organizátorů nezáleží  na tom, zda jde o aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladé, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. 

Zdroj: https://www.alejroku.cz/, obrázek

 

 
 

Odebírat novinky

souhlasím s GDPR