Na Mrsu bylo nalezeno obrovské množství vody

Evropská kosmická agentura (ESA) ohlásila fantastický objev. Sonda Trace Gas Orbiter (TGO) objevila velké zásoby vody na planetě Mars. Objev byl skutečným překvapením, protože vědci neměli tušení, že pod povrchem rozsáhlého systému kaňonů Valles Marineris se skrývá tak velké množství vody. Na přiložené mapce jsou  modrou a fialovou barvou vyznačeny oblasti s nejvyšší koncentrací vody.

mapa

Za zajímavým objevem stojí technologie neutronového teleskopu FRMED, který je součástí výbavy sondy TGO. Princip objevu je takový, sonda v oblasti odhalila bohaté zastoupení vodíku z čehož vědci vyvozují že je vázán v molekulách vody. Pokud je jejich předpoklad správný, tak by až čtyřicet procent z předpokládaného množství pod povrchem mohla tvořit právě voda.

krajina marsu

Sonda TGO dosáhne až jeden metr pod povrch Marsu, díky čemuž je možné získat mnohem lepší představu o složení planety. Hlavním úkolem sondy je ovšem hledání života na Marsu, dále pak má také zjišťovat jaké jsou na planetě atmosférické podmínky. Sonda TGO je součástí mise ExoMars, na které se podílí Evropská vesmírná agentura spolu s ruským Roskosmosem. První fáze této mezinárodní mise započala již v březnu 2016, kdy se na oběžnou dráhu Marsu vydala právě sonda TGO. Spolu s družicí měl na povrch Marsu dosednout také průzkumný modul, který však ovšem bohužel  přistání havaroval.

Zdroj: www.cnn.com 

 
 

Odebírat novinky

souhlasím s GDPR