Pražští vodohospodáři přeměnili trávníky na krásné louky

Před devíti lety začala společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK) ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody (ČSOP) přetvářet vodárenské areály na malé přírodní lokality. Z dnešního pohledu se jistě dá říci, že výsledek předčil očekávání. 

PVK jsou součástí skupiny Veolia, která dlouhodobě klade důraz na péči o přírodní prostředí. Doposud se do podpory biodiverzity ve vodohospodářských a energetických areálech skupiny Veolia v ČR zapojilo přes 50 míst. Navržená a následně realizovaná opatření vyplývala z auditů, které v každé lokalitě provedli ochránci přírody. 

Milion m2 zelených ploch
V posledních letech se hodně píše o zelených střechách na městských budovách, úplná novinka to však není. Pražští vodohospodáři začali budovat první zelené střechy už před desítkami let, dnes je v Praze podobných areálů dokonce několik desítek. Ve vodárenských areálech v Praze a v Káraném je v současnosti už téměř jeden milion čtverečních metrů zelených ploch. Převážně se jedná o vodojemy, které vyžadují zvláštní stupeň zabezpečení. Zelené střechy se osvědčili, a tak ve spolupráci s ČSOP začalo budování květnatých luk. 

Biodiverzita, která šetří náklady
PVK na svých provozech prosazují ekologické postupy údržby zelených ploch, včetně ústupu od využívání pesticidů (herbicidů, fungicidů, insekticidů a biocidů). Metody péče o zelené plochy mají významný vliv na ekosystémy a biodiverzitu.

Pražští vodohospodáři dosud zřídili květnaté louky na vodojemech Lhotka, Ovčín, Prosek, Modřany Sever II, na Zelené Lišce, Kvestorská a dalších. Celkem se starají o téměř 5 hektarů květnatých luk. Mezi laickou i odbornou veřejností je velmi známá například květnatá louka na vodojemu na pražské Flóře. Dalším benefitem o kterém málo kdo ví, je to, že porosty složené z místních druhů a ekotypů rostlin jsou nejen krásné, ale i odolné vůči výkyvům klimatu a mají nižší produkci biomasy. V dlouhodobém horizontu je jejich údržba levnější než u standardních travnatých porostů. Návratnost nákladů se pohybuje mezi 3 až 5 lety. 

Standardní travnaté plochy ve vodárenských areálech totiž vyžadovaly pravidelné sekání, oproti tomu květnaté louky je třeba sekat jen 2 x ročně, čímž se náklady významně sníží. Dalším benefitem tohoto přístupu je i to, na žádné z těchto luk se nepoužívají pesticidy. 

Zdroj: https://1url.cz/U1Noi

 
 

Odebírat novinky

souhlasím s GDPR