Prohlédněte si u nás Leonarda!

Ve čtvrtek 2. května si připomeneme přesně 505 let od úmrtí světoznámého renesančního génia Leonarda da Vinci. Vysvětlovat, kdo da Vinci byl, je jistě ztrátou času. Pro ty, kdo si chtějí osvěžit, nebo rozšířit, své znalosti doporučíme spíše článek na Wikipedii. U příležitosti tohoto výročí máte možnost si po celý květen u nás ve studovně KAŠ prohlédnout speciální knihu Leonardo da Vinci - Malířské a kreslířské dílo, kterou v roce 2005 vydalo nakladatelství Taschen.

A čím je tahle kniha zvláštní? Na první pohled rozhodně zaujmou její úctyhodné rozměry. Jde o velkoformátovou publikaci (29 x 44 cm.), která má takřka 700 stran, váží tedy několik kilogramů. Jedním z cílů pro vydání této knihy bylo zájemcům maximálně přiblížit da Vinciho dílo. A to doslova. Díky zvětšení tak v knize uvidíte to, co byste na výstavě (ať obrazů, či psaných reliktů) neměli možnost vidět. Právě grandiózní formát knihy a vysoká kvalita reprodukcí dává vyniknout běžným okem neviditelným a také neuveřejněným detailům obrazů. 

Tato kniha je zvláštní i tím, že obsahuje da Vinciho úplné dílo nejen jako malíře, ale také jako sochaře, architekta, vynálezce a vědce. Potěší tedy obdivovatele výtvarného díla, ale zaujme i čtenáře se zájmem o vědecké práce, objevy a poznámky. Jak již bylo zmíněno výše, kniha obsahuje vysoce kvalitní reprodukce známých obrazů, ale i stovky dalších, které dosud nebyly zveřejněny. První část knihy zahrnuje Leonardovy texty - deníkové zápisky, literární dílo, korespondence a smlouvy. Druhou část tvoří přehled zachovalých i ztracených obrazů; obsahuje také všechny obrazy, kterým je možné přičíst da Vinciho autorství. Díky novým objevům a vědeckému zkoumání se tu poprvé objevuje definitivní katalog jeho výtvarných děl. V třetí části knihy se nachází přehled 663 kreseb, studií a skic seřazených podle kategorií prezentujících architekturu, anatomii, vojenství, kartografii a ostatní obory, jimž se Leonardo věnoval. 

 
 

Odebírat novinky

souhlasím s GDPR