Rekord při sklizni zrnové kukuřice

Překonávání rekordů a stanovování nových měřítek s bořením doposud zažitých představ o výkonnosti zemědělské techniky patří k oblíbeným aktivitám zemědělců i výrobců strojů. A to i v USA, kde rozlehlé pozemky k tomu přímo vybízejí. Takovým nadšencem je i farmář Blake Johnson, který na začátku listopadu stanovil nový neoficiální rekord ve sklizni zrnové kukuřice. S nejmenším modelem z nové řady sklízecích mlátiček Claas Lexion 8000 se zkušenému praktikovi podařilo nejen dalece překonat rekord, stanovený v roce 2018 s mlátičkou Lexion 760 Terra Trac, nýbrž zároveň i trumfnout výsledek práce sklízecí mlátičky s rotory třídy 10.

Dosahovat rekordních výkonů se sklízecí mlátičkou znamená pustit se do práce, na jejíž průběh má velký vliv počasí. Z faktorů, které ovlivňují výsledek, lze jmenovat strukturu pozemků, volbu odrůdy, výšku strniště, výnos slámy, intenzitu drcení slámy, vlhkost zrna i slámy. Proto nejsou rekordní výkony vždy tak snadno přenositelné do zemědělské praxe. Pokud ovšem se podaří hybridní sklízecí mlátičce třídy 8 překonat výsledky sklízecí mlátičky s rotory třídy 10, jedná se o úctyhodný výsledek.

Motivací k pokoření rekordu byla jiná rekordní sklizeň konkurenční značky, která proběhla na sousední farmě. Farmáře Blaka Johnsona přiměla k nápadu, pokusit se o totéž. Na svých pozemcích využívá již dvě sklízecí mlátičky Claas Lexion 8600 Terra Trac nejnovější generace, které jej svou výkonností a efektivitou práce zcela přesvědčily. Navrhl proto, ve spolupráci se společností Claas of America, odstartovat pokus o ustanovení nového rekordu při sklizni zrnové kukuřice po dobu osmi hodin.

Zdroj: https://mechanizaceweb.cz/

 

 
 

Odebírat novinky

souhlasím s GDPR