Sezóna sběru semínek vrcholí a my už se těšíme na vaše přebytky do naší semínkovny.
Milý návštěvníci semínkové knihovny. V minulé sezóně jste si odnesli téměř tisíc sáčků se semínky, které jsme pro vás připravili z donesených přebytků z vašich zahrádek. Některým semínkům se dařilo lépe a jiným možná hůř. Už se nemůžeme dočkat, až se s námi podělíte s vašimi zkušenostmi a přebytky z letošního roku.
Semenaření bylo dřív naprosto běžnou součástí života na venkově. Každý pěstitel spoléhal na vlastní síly a dbal na to, aby ponechal semena těch nejlepších, největších a nejranějších plodin na vysetí v následujícím roce. Tím odrůdu přirozeným způsobem šlechtil. Takto vznikly naše místní krajové a rodinné odrůdy, které se předávaly z generace na generaci. Málo kdo dnes již ví, že semena také byla součástí věna každé venkovské nevěsty.
Tento po staletími prověřený způsob semenaření jsme opustili. Možná si mnozí pěstitelé ani neuvědomují, že semínka většiny zeleniny a květin, která běžně nakupujeme v obchodech, jsou hybridní. Vznikla záměrným umělým křížením dvou rostlin (řízeným opylením) a označují se F1. Pokud byste ale zasadili semínka potomků těchto rostlin, budou jejich genetické vlastnosti nevyrovnané a degenerované. Budou k opětovnému vysetí nevhodná, vy pak musíte každý rok kupovat semínka nová. To se vám u krajových odrůd nestane, ty můžete sami opakovaně semenařit a jejich vlastnosti zůstanou stejné. Dnes může i naše semínkovna pomoci zachránit a znovu vrátit do přírody některé vymírající druhy planých rostlin, které kvůli postřiku pesticidy a nadměrnému hnojení mizí.
Předem vám děkujeme za vaše dary a pokud nechcete, nemusíte si lámat hlavu s balením. O to se rádi postaráme za vás. Prosíme jen o označení vašich sáčků odrůdou, místem a rokem sklizně. Pokud budete mít i osobní příběh vašich výpěstků, rádi si jej přečteme!
Co je to semínkovna a jak a proč semenařit se dozvíte na stránkách této iniciativy, kterou v České republice založila v roce 2015 Klára Hrdá.