Čím se oblast zabývá

Lesnictví, dřevařství, myslivost, zalesňování, odlesňování, lesní inženýrství, ochrana lesa, emise a kyselé deště, geografické rozšíření lesa, typy lesa, lesoparky, lesní politika a legislativa, zpracování dřeva, lesní škůdci, lesní zvěř, těžba dřeva, obnova lesa, lesní katastrofy, požáry, lesní plody, lesní tvorové, historický vývoj lesa, lesní pedagogika, les jako magické místo, lesní řemesla, výlety, táboření, skauting, lesní školky, lesní pedagogika.

Z historie

Kolem roku 1350 za krále Karla IV. byl připravován první zákoník týkající se stavu a ochrany lesů, který sice nikdy nevešel v platnost, ale stal se vzorem pro lesní řády, které vydávali vlastníci lesů, především některá města. Jako státní orgán dohlížející na stav lesů byl zřízen úřad nejvyššího lovčího. Za počátek systematického hospodaření v českých, moravských a slezských lesích se považuje vydání zemských lesních řádů v polovině 18. století.

Zajímavosti

Nejmenší lesnatost je v kraji Hlavní město Praha - 10,4 %.

Jeden velký vzrostlý listnatý strom, např. dub, vyprodukuje za den tolik kyslíku, kolik spotřebuje denně k dýchání 50 lidí.

Jeden hektar listnatého lesa vyprodukuje za rok přibližně 10 tun kyslíku, jehličnatý les pak přibližně 6,5 tun kyslíku.

Les čistí ovzduší. Např. hektar bukového lesa dokáže navázat za život až 60 tun popílku, smrkový 30 tun.

Les nasává vodu jako houba a pomalu ji uvolňuje. Pomáhá tak proti povodním při deštích.     

 
 

Odebírat novinky

souhlasím s GDPR