Čím se oblast zabývá

chov zvířat, živočišná výroba, veterinární lékařství, včelařství, rybářství, domácí mazlíčci, atlas zvířat, geografické rozšíření druhů, etologie, biologie živočichů, ochrana zvířat, ochrana druhů, druhová diverzita, evoluce, zoologické zahrady, péče o domácí mazlíčky, plemenitba, výživa zvířat, nemoci zvířat, fyziologie živočichů, ornitologie, entomologie, pracovní zvířata, živočišné produkty, životní podmínky zvířat, krmení, paraziti, šlechtitelství, ohrožená zvířata, domácí zvířata, chov, divoká zvířata, hospodářská zvířata, endemický druh, práva zvířat, welfare...

Z historie

Chov zvířat má dlouhou historii, počínaje neolitickou revolucí, kdy došlo k jejich první domestikaci (zhruba 13 tisíc let před naším letopočtem), a předcházelo začátku pěstování prvních plodin. Domestikace hospodářských zvířat byla vedena potřebou stálého dostupného zdroje potravy pro případ selhání lovu.

Zajímavosti

Starokladrubský kůň je nejstarší české plemeno, český chovatelský unikát Jedná se o jediné plemeno koní vyšlechtěné speciálně pro ceremoniální účely panovníků. Do dnešních dnů si stále udržel barokní ráz, dnes je i oblíbený výstavní nebo rodinný kůň. Obecně se dělí na dva typy: starokladrubský bělouš a starokladrubský vraník.
Jeho chov založil císař Rudolf II. roku 1579 v obci Kladruby nad Labem, kde je nyní nejstarší hřebčín Evropy a jeden z nejstarších fungujících hřebčínů vůbec.

Plemeno bylo zařazeno na seznam UNESCO jako kulturní dědictví lidstva.

 

 
 

Odebírat novinky

souhlasím s GDPR