Hnojení okrasných rostlin a zeleniny v jarním období

Hnojení okrasných rostlin se provádí především pomocí vícesložkových hnojiv. Hnojivo by mělo obsahovat dusík, fosfor a draslík. Hnojiva pro okrasné rostliny obsahují i stopové prvky, jakými jsou mangan, železo nebo zinek. U okrasných rostlin můžete těžit z výhod minerálních hnojiv, které nedostanou do půdy velmi rychle a jsou zdrojem důležitých živin. Vedle minerálních hnojit můžete i na okrasné rostliny využít organické hnojivo.

Okrasné rostliny se mohou hnojit pomocí zálivky. Zálivka se míchá z krystalických hnojiv, které se nechá rozpustit ve vodě a následně se jím zalévá. Tento typ hnojení je vhodný i pro domácí hnojení v bytě nebo na terase. Okrasné rostliny byste měli hnojit v období od dubna do srpna. Hnojení by mělo probíhat zhruba dvakrát za rok – jednou v dubnu, podruhé v červnu.

Specifické je hnojení zeleniny, ať už ve skleníku, tak na poli. Na jaře je potřeba pole pohnojit kompostem a minerálními hnojivy. Takto připravená půda se urovná nebo zpracuje půdní frézou. Do této půdy již můžete vysadit zeleninu.

„Hlavně rajčata a okurky jednoznačně potřebují vydatnou a pravidelnou zálivku a každá plodová zelenina pak odplevelování záhonků, aby plevel nebral vodu a živiny. A  pokud jste na podzim záhon nevyhnojili hnojem nebo kompostem, tak je nezbytné i doplňování živin, tedy hnojení. Zda průmyslovými hnojivy nebo zkvašenými slepičinci, to záleží na vás,“ říká Čestmír Vorlíček, specialista na organické pěstování se zkušenostmi ze zahrad Botanicus v Ostré.

Zdroj: www.vybavzahradu.cz 

 

 
 

Odebírat novinky

souhlasím s GDPR