Platforma NAJDI.JE, kde zapojujeme širokou veřejnost do skutečné vědy díky společnému sledování a monitoringu invazních bezobratlých živočichů u nás. Takových druhů celosvětově rychle přibývá, protože jsou často černými pasažéry mezinárodní přepravy ovoce, zeleniny a zahradnického materiálu. V novém prostředí se pak mohou rychle šířit a množit i proto, že v něm postrádají konkurenci. Včasné zjištění a lokalizace takových druhů ale vyžaduje mnoho úsilí a hlavně mnoho lidí, kteří si případné přítomnosti takových druhů všimnou. NAJDI.JE takto sleduje už více než desítku druhů, poslední dvě pátrací akce odstartovaly letos v létě.
Princip je jednoduchý a zapojit se může každý, kdo v terénu zdokumentuje některý z hledaných druhů, a může nám takový záznam zaslat přes formulář na webu. Všechna hlášení kontrolujeme a po potvrzení přidáváme do databáze. Pro každý z hledaných druhů vyhlašujeme tzv. pátrací akci, která má svou sekci na webu a zájemci zde najdou veškeré potřebné informace. Mimo pouhé zaznamenávání výskytu se mohou zájemci zapojit i aktivně – u hnízd nepůvodních kutilek se snažíme zjistit, jaké pavouky dospělci loví pro své larvy; u slunéčka východního zase hledáme jedince napadené parazitickou houbou a vyhodnocujeme její vliv na populaci. Letos poprvé pak také běží rozsáhlé testování preventivní ochrany stromů proti vrtuli ořechové, do níž se zapojilo více než 70 našich dobrovolníků. Jedna skupina testuje speciálně připravené lepové desky, druhá skupina přidala také postřik. Přestože je celý projekt logisticky poměrně náročný, všichni účastníci se úkolu zhostili s úžasným nasazením a věnovali mu už spoustu svého času.
Druhy pro naše pátrací akce jsme záměrně vybírali tak, aby byly snadno rozpoznatelné a bylo možné na ně doslova narazit v našem nejbližším okolí. Věnujeme se tedy škůdcům, kteří ničí plodiny na zahrádkách či sadech, okrasné rostliny, a také těm druhům, které jsou problém z environmentálního hlediska. Všechny podrobnosti a aktuality o projektu najdete na webu a sociálních sítích.
Zdroj: https://www.najdije.cz/
https://www.functionalbiodiversity.eu/