Malý vánoční dárek z knihovny

Vážení a milí čtenáři, příznivci naší knihovnytoto okénko jsem pro vás připravila jako malý dáreček 🎁. Chtěla bych přinést až k vám domů trochu té vánoční nostalgie a kouzla.🌲🌲🌲Spousta tradičních záležitostí, které dnes vnímáme jako samozřejmost, má svůj původ a smysl. Dokonce i tradice se měnily v ubíhajícím čase….

Už si pomalu chystáte seznam na nákup potravin, ze kterých vykouzlíte štědrovečerní menu?
Pak vás možná bude zajímat, proč zrovna kapr má tu čest být dnes tradičním vánočním pokrmem a odkud se vlastně vzal bramborový salát? Naše prababičky ho na štědrovečerním stole ještě mít vůbec nemusely. Ryba byla poměrně drahou potravinou a mohli si ji dovolit jen ti bohatší. V chudších domácnostech se štědrovečerní večeře sestávala také z několika chodů často z běžných surovin. A tak najdeme místo rybí polévky vánoční zelňačku, fazolovou, hrachovou nebo čočkovou polévku, a třeba i houbové kyselo. Houby byly nazývány "masem chudých". Jako hlavní chod býval třeba houbový černý kuba, nebo jahelník. To byla v pekáči zapečená jahelná kaše, buď nasladko se sušenými švestkami, a jinde zase připravovaná naslano s houbami a se zelím. K dalším chodům se podávala třeba (v předcházejícím okénku zmíněná) "muzika", povařené sušené ovoce, ochucené někde např. povidly, nebo perníkem, rozinkami, ořechy, kořením. Pokud si rodina mohla rybu dovolit, podávala se v úpravě namodro, nebo s omáčkou a knedlíkem načerno. Také šneci byli v zámožnějších rodinách častým vánočním pokrmem. 

Ale zpátky ke smaženému kaprovi v trojobalu a bramborovému salátu. Smažený kapr tak, jak ho známe dnes, našel inspiraci ve vídeňském telecím řízku, který se obaloval ve strouhance a smažil. A bramborový salát? Jistým průkopníkem byl bramborový salát z kuchařky Magdaleny Dobromily Rettigové, kde šlo hlavně o zužitkování zbylých jídel po hostině. V tomto bramborovém salátu najdeme kromě brambor již natvrdo vařená rozkrájená vejce, šunku ale s přídavkem octa a oleje. Tím připomíná také vyhlášený vídeňský salát nebo bavorský salát, který se ovšem skládá pouze z vařených brambor, cibule, hovězího vývaru, octa a oleje. A teď to přijde…. salát s přídavkem okurky, cibule a hrášku, zalitý majonézou k nám doputoval z Ruska. Traduje se, že ho tam ochutnali a také přivezli recept naši legionáři. V Rusku do něj ještě navíc přidávají kyselé rybičky a ty byly postupem času nahrazeny tím naším známým gothajem.

Tak už nám zbývá jen ta sladká tečka… vánoční štrúdl, vánočka, anebo, jak dělávala moje babička Anna, speciální vánoční pudink. On to byl vlastně úplně obyčejný vanilkový pudink, ovšem vylepšený piškoty, zakápnutými šťávou z kompotu, dále onen kompot a navrch domácí šlehačka postrouhaná čokoládovými hoblinkami. Ale na jeho servírování se jednou za rok vyndaly překrásné porcelánové misky ze "skleníku" a už to ho povýšilo na sváteční jídlo hodné štědrovečerní tabule.

Ale ještě jedna veselá příhoda se mi vybavila v souvislosti s babičkou a Vánocemi. Na sklonku jejího života jsem si snažila zapsat některé její recepty. Jenže jak jsem uvedla již v předchozím okénku, babička vše dělala bez vážení a od oka. A tak v jednom receptu na její vyhlášenou vánočku, mi nadiktovala: "Dej tam trochu mléka, ne moc!" Když jsem po letech pak onu vánočku zkoušela, babičku jsem poslechla a moje představa trochy byla tak čtyři polévkové lžíce …. vánočka se zadělala, vykynula a upekla, aniž by se její vrstvy rozjely. Zkrátka radost pohledět! A ano, jak již zkušené kuchařky jistě tuší… dala by se ukrojit tak leda motorovou pilou 😊. Chvíli jsem zvažovala, zda ji nevěnovat Polabskému muzeu v Přerově jako exponát, ale nakonec jsem si ji ponechala jako vlastní dekoraci. Bohužel, daly by se s ní tak leda zatloukat hřebíky, jak vtipně tehdy poznamenal můj manžel. 

Jako dárek jsem Vám nachystala dva rodinné recepty, které se Vám zaručeně povedou. Tedy pokud je  budete mít chuť vyzkoušet…   

Rodinný recept na skvělé VÁNOČNÍ PERNÍČKY, které drží tvar a nemusí se dlouho nechávat uležet!

Suroviny:
400 g hladké mouky
140 g moučkového cukru
60 g tuku (olej)
2 polévkové lžíce medu
2 celá vejce
1 kávová lžička sody
1 lžička skořice
7 hřebíčků v hmoždíři utlouci   (pokud ho nemáte, umelte v mlýnku na koření)

+ bílková poleva na ozdobení perníčků
3 bílky
cukr moučka
citronová šťáva 
vše umíchat na hladkou, lesklou, hustou polevu.
Pak dávám po troškách do sáčku s malinko ustřiženým rohem a zdobím…

Těsto tence vyválejte na 4 až 5 mm (pozor nabyde) a pak buď vykrajujte tvary formičkou a nebo si můžete udělat vlastní papírovou šablonu z tuhého papíru a vykrojit ji nožem. Já osobně dělám ráda většího kapra, který se dá hezky nazdobit a pak zabalit jako dárek. Těsto před zpracováním nechte uležet nejméně 24 hodin v lednici.


Rodinný recept na těsto na TAŽENÝ ŠTRÚDL.

Suroviny:
500 g hladké mouky
1 máslo
1 vajíčko
1 vanilkový cukr
1 sklenička mléka

Zaděláte těsto a pěkně podsypané ručně vytáhnete na tenko. Pak naplňte strouhanými nebo na tenko nakrájenými jablíčky, podsypanými trochou strouhanky, jablíčka zasypte moučkovým cukrem, skořicí, můžeme přidat rozinky a vlašské ořechy, jak má kdo rád. Konce nezapomeňte podsunout pod závin, ať ta dobrota nevyteče, ale to jistě víte…  Před vsunutím do trouby potřete ještě rozšlehaným vajíčkem a pro ozdobu trošičku posypte nastrouhaným lískovým oříškem. Nejlepší je ještě teplý se šlehačkou, ale pochutnáte si na něm skvěle i druhý den kdy těsto navlhne, zvláční a celý štrúdl rychle zmizí.

 

Za celý kolektiv Vám přejeme krásné Vánoce a na shledanou v novém roce!

 

Připravila: Noriko Bolfová / KAŠ
Foto: Lenka Langová / KAŠ


 

 
 

Odebírat novinky

souhlasím s GDPR