Čím se oblast zabývá

 

 

Rostlinná výroba, zahradnictví, zahrádkaření, sadařství, botanika, diverzita, morfologie rostlin, anatomie rostlin, geografické rozšíření rostlin, semenářství, hnojení, okrasné rostliny, exotické rostliny, šlechtění, ochrana rostlin, biotop, péče o rostliny, plevel, paraziti, škůdci, výsadba, sklizeň, variabilita rostlin, květinářství, floristika,vazby květin, biomasa, krmivo, textilní průmysl, vlákna rostlinného původu, zelinářství, vinařství, plodiny, pěstovat, léčivé rostliny.

Z historie

Lidé se zabývali rostlinami již od pradávna, využití nacházely zejména různé léčivé byliny. Znalosti o rostlinách byly také zásadní například pro rozvoj zemědělství, který nastal přibližně před 12 tisíci lety. Zmínky o různých typech rostlin se objevují ve staroindických védách, rostlinami se zabývá i antické dílo Historia plantarum ze 4. století př.n.l., jehož autor Theofrastos je někdy považován za otce botaniky.

Zajímavosti

KÁVA A JEJÍ LÓGR JAKO HNOJIVO
Co udělat se zbytkem mleté kávy? Můžeme použít lógr jako hnojivo? Pijete-li turka, je vám jistě známý pojem lógr či kávová sedlina. Kdo si připravuje espresso, ten sice nebude mít kávovou sedlinu, ale zůstane mu použitá navlhlá hmota mleté kávy. Lógr nemusíme vylévat, mletou kávu vyhazovat, ale naopak ji efektivně využít jako hnojivo na pokojové rostliny či na zahrádce. Káva je výluh z mletých pražených semen rostliny kávovník. Je to tedy druhotná surovina.Zbytky kávy působí jako hnojivo, zvyšují v půdě hlavně obsah draslíku. Ten posilňuje pletivo a obranyschopnost rostlin. Zkuste třeba zapracovat zbytky kávy do půdy. Například hortenzie získá sytější modré zabarvení. Lógr chutná žížalám a ty nám pak pomáhají kypřit půdu kolem rostlin.

Kávova sedlina prý ochrání rostliny před mravenci, různými brouky a jinými škůdci. Semínka mrkve smíchaná s kávou prý lépe rostou. Lógrem můžeme zlepšovat vlastnosti kompostu (navíc tam přilákáme ty žížaly). Kompost pak použijeme například na růže. Menší množství můžeme také přisypat k pokojovým rostlinám.  Zdroj: https://zahradkaruvrok.cz/2018/10/kava-logr-hnojivo/

Potulní sadaři a kde se berou? Když odpovídám, že jsem potulný sadař, setkávám se s udivenými pohledy. Co znamená být potulným sadařem a jak se jím stát?
Více na: http://www.potulnysadar.cz/potulni-sadari-a-kde-se-berou/

Tulipány a tulipánová pole jsou typicky holandské. Tulipány ale nepocházejí z Holandska. První květiny byly dovezeny z Turecka a na holandské půdě se jim začalo skvěle dařit.

Lípa je naším národním stromem. Objevuje se na standartě prezidenta, státní pečeti, vojenských uniformách a bankovkách. Již v 19. století zdobily lípy parky a sady paláců a dodávaly jim na majestátu. Vjíždět do paláců lipovou alejí bylo dovoleno jen těm nejváženějším a nejvzácnějším hostům. Plody lípy obsahují 50 % oleje, který se svou kvalitou blíží olivovému. Z plodů lípy lze připravit i nápoj podobný kávovině.

Nevíte, kam si doma dát pokojovky? Pomůže vám skvělá mobilní aplikace.

Jak si vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku? Recept najdete zde.

Doteky a hlazení rostliny způsobují její rychlejší růst. Podle výzkumů také rostliny poznají přítomnost konkrétního člověka a pamatují si, jak se k nim dříve choval.
https://michal.skrabalek.cz/nazory/300-zajimavosti-o-lidech-prirode-a-vesmiru

 

 
 

Odebírat novinky

souhlasím s GDPR