Vážení čtenáři, knihovna je uzavřena.

 

 

Čím se oblast zabývá

Rostlinná výroba, zahradnictví, zahrádkaření, sadařství, botanika, diverzita, morfologie rostlin, anatomie rostlin, geografické rozšíření rostlin, semenářství, hnojení, okrasné rostliny, exotické rostliny, šlechtění, ochrana rostlin, biotop, péče o rostliny, plevel, paraziti, škůdci, výsadba, sklizeň, variabilita rostlin, květinářství, floristika,vazby květin, biomasa, krmivo, textilní průmysl, vlákna rostlinného původu, zelinářství, vinařství, plodiny, pěstovat, léčivé rostliny.

Z historie

Lidé se zabývali rostlinami již od pradávna, využití nacházely zejména různé léčivé byliny. Znalosti o rostlinách byly také zásadní například pro rozvoj zemědělství, který nastal přibližně před 12 tisíci lety. Zmínky o různých typech rostlin se objevují ve staroindických védách, rostlinami se zabývá i antické dílo Historia plantarum ze 4. století př.n.l., jehož autor Theofrastos je někdy považován za otce botaniky.

Zajímavosti

Potulní sadaři a kde se berou? Když odpovídám, že jsem potulný sadař, setkávám se s udivenými pohledy. Co znamená být potulným sadařem a jak se jím stát?
Více na: http://www.potulnysadar.cz/potulni-sadari-a-kde-se-berou/

Tulipány a tulipánová pole jsou typicky holandské. Tulipány ale nepocházejí z Holandska. První květiny byly dovezeny z Turecka a na holandské půdě se jim začalo skvěle dařit.

Lípa je naším národním stromem. Objevuje se na standartě prezidenta, státní pečeti, vojenských uniformách a bankovkách. Již v 19. století zdobily lípy parky a sady paláců a dodávaly jim na majestátu. Vjíždět do paláců lipovou alejí bylo dovoleno jen těm nejváženějším a nejvzácnějším hostům. Plody lípy obsahují 50 % oleje, který se svou kvalitou blíží olivovému. Z plodů lípy lze připravit i nápoj podobný kávovině.

Nevíte, kam si doma dát pokojovky? Pomůže vám skvělá mobilní aplikace.

Jak si vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku? Recept najdete zde.

 

 
 

Odebírat novinky

souhlasím s GDPR